Lancashire League Junior League Tables

Points are awarded as follows : 4 points for a win, 2 points for a tie and 1 point
for a ‘no result’ where both teams have tried to play the game but this has been
impossible because of exceptional circumstances (refer to general rules)
M/A : Match Awarded – 4 points will be awarded to a team when their opponents
have failed to play a fixture (refer to general rules)
In the “Results” column an asterisk * denotes match awarded. (These points are added at the end of the season)
 
Under 9’s Division 1
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Rishton 12 8 4 32
East Lancs 8 6 2 24
Burnley(1) 7 5 2 20
Nelson 7 4 3 16
Bacup 7 2 5 8
Lowerhouse 7 1 6 4
Todmorden 4 4 0
Under 9’s Division 2
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Clitheroe 6 5 1 22
Haslingden 8 5 1 2 22
Rawtenstall 7 4 3 16
Ramsbottom 6 3 1 2 14
Darwen 4 3 1 12
Church 9 2 1 6 10
Burnley(2) 9 2 7 8
Longridge 3 3 0
Under 11’s Division One
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Rishton 6 5 1 20
Lowerhouse(1) 3 3 12
Clitheroe 1 1 4
East Lancs 5 1 4 2
Burnley(1) 3 1 2 2
Longridge(1) 0 0
Ramsbottom 2 2 0
Under 11’s Division Two
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Lowerhouse(2) 8 7 1 28
Bacup(1) 7 4 3 16
Salesbury 6 4 2 16
Darwen(1) 5 3 2 12
Accrington 2 1 1 4
Haslingden 5 1 4 4
Rawtenstall 5 1 4 4
Enfield 2 2 0
Under 11’s Division Three
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Euxton 8 8 32
Lowerhouse(3) 7 5 2 20
Longridge(2) 2 1 1 4
Greenmount 4 4 0
Nelson 3 3 0
Todmorden 2 2 0
 
Under 11’s Division Four
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Lowerhouse(4) 9 5 4 20
Burnley(2) 4 4 16
Bacup(2) 5 3 2 12
Church 7 3 4 12
Clitheroe(2) 3 2 1 8
Burnley(3) 5 1 4 4
Haslingden(2) 6 1 5 4
Under 13’s Full (11-a-side)
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Lowerhouse 8 7 1 28
Bacup 6 5 1 20
Ramsbottom 6 4 2 16
Rishton 7 3 1 3 14
East Lancs 6 3 3 12
Longridge 3 3 12
Haslingden 7 1 1 5 6
Nelson 6 1 5 4
Burnley 5 1 4 4
Todmorden 4 1 3 4
Under 13’s Division One (8-a-side)
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Lowerhouse(1) 7 7 28
Darwen 6 5 1 20
Lowerhouse(2) 8 4 4 16
Accrington(1) 4 3 1 12
Accrington(2) 6 3 3 12
Nelson 5 3 2 12
Salesbury 4 3 1 12
Burnley 5 2 1 2 10
Bacup 4 2 2 8
Ramsbottom 7 1 1 5 6
Longridge 1 1 0
Lowerhouse(3) 6 6 0
Under 13’s Division Two (8 -a-side)
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Ribblesdale Wanderers 10 8 2 32
Clitheroe 8 6 2 24
Enfield 5 4 1 16
Rawtenstall 8 4 4 16
Nelson(2) 7 2 5 8
Church 8 1 7 4
Haslingden 5 1 5   4
Under 15’s Division One
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Clitheroe(1) 6 6 24
Rishton(1) 6 5 1 22
Lowerhouse(1) 8 5 1 2 22
Todmorden 7 4 3 16
Ramsbottom(1) 3 2 1 8
Burnley 7 1 6 4
Longridge 6 1 5 4
Haslingden 6 6 0
Under 15’s Division Two
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Ribblesdale Wanderers 7 6 1 24
Church 6 5 1 20
Enfield 7 3 4 12
Salesbury 6 3 3 12
Accrington 8 2 1 5 10
Nelson 5 2 1 8
Lowerhouse(2) 5 0 1 2
Under 15’s Division Three
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Bacup 7 5 2 20
East Lancs 5 3 1 1 14
Lowerhouse(3) 6 3 1 2 14
Darwen 4 3 1 12
Rishton(2) 6 2 4 8
Clitheroe(2) 4 1 3 4
Colne 4 4 0
Under 17’s
Played Won Tie NR Lost M/A Points
Lowerhouse 7 5 2 20
Read 4 3 1 12
Rishton 4 3 1 12
Burnley 2 2 8
Longridge 1 1 4
Haslingden 2 1 1 4
Fensicowles 3 1 2 4
Gt Harwood / Baxenden 4 0 4 0
Barnoldswick 4 0 4 0

You may also like...